Nasleduje zastávka: Židovský hřbitov

Autor: Veronika Vlčková | 9.4.2013 o 0:00 | (upravené 9.4.2013 o 0:10) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  730x

Poznáte ten pocit, keď cestujete krajinou a niektoré miesta vás cez okienko tak zaujmú, že máte chuť vystúpiť a preskúmať ich? Ja mám ten pocit často pri cestách vlakom. Sediac na pohodlnom sedadle vlaku EC, ktorý počas mojej cesty zastaví raz, dva razy, mám chuť prestúpiť do osobáku, ktorý zastavuje vo všetkých tých zašlých staniciach, okolo ktorých vlak EC len tak preletí. Láka ma možnosť vystúpiť na najzašlejšej z nich a ponoriť sa s foťákom do atmosféry, túlať sa... Podobne, ako som sa prednedávnom túlala na Židovskom cintoríne v Brne, hneď vedľa rovnomennej zastávky električky číslo 8.

Tou trasou jazdím často, a preto mi slová "Židovský hřbitov", obvykle tajomné a lákavé, zovšedneli. Zamotanú do starostí všedného dňa, presúvajúcu sa z miesta na miesto, bezmyšlienkovite, už-nech-to-mám-za-sebou, mi ani nenapadlo vystúpiť a preskúmať to tajomné miesto za peknou budovou so šesťcípou hviezdou na priečelí. A tak musel presť čas, aby moja zvedavosť narástla, musel byť slnečný víkend, ktorý vzbudil moju chuť prechádzať sa a cestou na cintorín muselo slnko nevyhnutne nahradiť šedivé oblačné počasie, ktoré sa k atmosfére cintorína hodilo aj tak najviac.

Na titulnej strane prospektu, na ktorý sme narazili hneď pri vstupe na cintorín, sa skvel náhrobok českého herca Huga Haasa. Herec síce umrel v Rakúsku, ale urna s jeho popolom bola prevezená do jeho rodného Brna. Na náhrobku je i meno jeho brata Pavla, hudobného skladateľa, ktorý študoval i u Leoša Janáčka. Komponoval vraj i od roku 1941 v Terezíne do roku 1944, kedy umrel v plynovej komore v Osvienčime. Jeho brat v tom čase už natáčal filmy v Hollywoode.

Ako milovníci starej kinematografie sme na začiatok zamierili práve k hrobu známeho herca. V strohej aleji čiernych mramorových náhrobkov bez akýchkoľvek ozdôb svietila biela, paradoxne skromnejšie vyzerajúca tabuľa, avšak s bohatou kvetinovou výzdobou (pre židovský cintorín veľmi nepatričnou). Najnepatričnejší bol však jednoznačne malý psík, ktorý na nás vykukol z pozostatkov minulotýždňového snehu. Zvláštny prejav priazne od fanúšikov.

Hugo Haas

Tá trocha filmovej histórie môže sama o sebe lákať návštevníkov. Mňa by si však tento brnenský cintorín získal tak či tak. Po jednom z posledných záchvevov zimy, kedy napadal ťažký sneh, ležali v uličkách medzi náhrobkami polámané konáre cyprusov. Kráčala som v šedivom svetle zvyškami snehu, vyhýbala sa  konárom a obdivovala dlhé aleje náhrobkov rôzneho tvaru, zdobnosti a z rôzneho obdobia. Prítmie cyprusov a ticho nedeľného poobedia tažilo. Odísť sa však nedalo. Veď posúďte sami.

Popadané stromy

Popraskané

Pomník kniha

Pomníky

Staré a nové

Socha

Na pravom náhrobku predkovia Fritza Tugendhata, ktorý dal postaviť slávnu brnenskú Vilu Tugendhat.

Tugendhat

V chladnom predjarnom počasí však pre mňa najfascinujúcejšie a zároveň najmrazivejšie boli fotografie zosnulých na náhrobkoch. A tak aj keď prsty na rukách už som pomaly necítila a v zadných radoch cintorína som osamela, kráčala som medzi náhrobkami, objavovala, dokumentovala a predstavovala si tú dobu, tie osudy, kde bývali, ako sa obliekali, kto boli ich príbuzní, a ako asi skončili oni...

Dievčatko

Chlapec

Elegán

Muž a žena

Katharina, Silberstein

Manželia

Prasklina

Náhrobky, fotografie a ticho majestátneho cintorína. V ten deň pre mňa dokonalá kombinácia. Už teraz sa neviem dočkať objavovania ďalších fotografií a nových obrazov v nasledujúcom ročnom období. Na informačnom letáku píšu, že sa jedná o jeden z najkrajších židovských cintorínov v celej Európe, a mne po jednej šedivej prechádzke nezostáva nič iné, ako tomu veriť.

Weinberger

Pomníky

Michael

Louise

Rosa

S brectanom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?