Len jeden židovský cintorín

Autor: Veronika Vlčková | 5.5.2012 o 22:25 | (upravené 5.5.2012 o 22:32) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  1303x

Je príjemné nedeľné poludnie a ja sa ocitám s foťákom v rukách a pár hodinami voľného času v uličkách židovskej štvrte v Třebíči. Třebíč, ak by ste náhodou nevedeli, je v češtine ženského rodu a je to nenápadné mestečko vzdialené asi hodinu a pol od Brna s nápadne krásnym historickým centrom. Jeho srdcom je práve spomínaná židovská štvrť, ktorá bola v roku 2003 zapísaná na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Túto štvrť, alebo aspoň niektoré jej časti, už celkom dobre poznám. Dnes ma však nohy akoby samy od seba nesú ďalej, vyššie, na nové neznáme miesta...

Popravde, v skutočnosti som mala v úmysle navštíviť třebíčsku baziliku, známu, ale dlho nevidenú. Potom som však v jednej z bočných uličiek zbadala šípku vedúcu smerom do kopca, kde som ešte nikdy nebola. Stálo na nej: Židovský hřbitov. V tú chvíľu slnko usilovne pražilo a vo vzduchu bolo cítiť zvláštne napäté očakávanie tesne pred odbitím dvanástej hodiny, ktoré sa miešalo s mojím vlastným nepokojom. A tak som, viac intuitívne ako vedome, zmenila plány a vydala sa strmými schodmi za vidinou stáročného kľudu v tieni stromov.

Čaro tejto historickej štvrte a otvárajúce sa výhľady boli neodolateľné i pre moju nepokojnú myseľ.

ulica.jpg

A tak som postupovala, pomaly, nadšene cvakajúc.

okno.jpg

Šípky ukazujúce mi cestu k cintorínu ma postupne z historickej štvrte vyviedli. Okolo mňa zrazu boli široké asfaltové cesty a hranaté domy s garážami. Postupovala som však ďalej. Na konci jednej úplne obyčajnej ulice bola bránka, vedúca na veľký trávnatý pozemok s lavičkami. A náhrobkami v diaľke. Trafila som.

Vstupná časť cintorínu je, ako som sa neskôr dočítala, tá novšia - vznikla koncom 19. storočia. Nachádzajú sa tu okrem iného pomníky obetiam prvej i druhej svetovej vojny. Atmosféra sa však citeľne zmenila, až keď pozemok cintorína začal klesať. Dostala som sa do jeho starej časti.

jeden.jpg

Najstarší čitateľný náhrobok pochádza vraj z roku 1625. Kamenné dosky, rozmiestnené medzi stromami a popri chodníkoch, vydávali tvarom a zdobením svedectvo o rôznych dobách svojho vzniku.

tri.jpg

ruky.jpg

Zelený koberec, na ktorom náhrobky stáli, tiež vydával svoje svedectvo.

svetlo.jpg

Len čo slnko vystriedalo mraky, rozžiaril sa.

strieborna_cesta.jpg

A pri pohľade na toľko dokladov o večnom odpočinku si mohla myseľ tiež odpočinúť.

elsa.jpg

Na internetových stránkach mesta Třebíč sa v úvode článku o židovskom cintoríne píše: "Hřbitovy jsou zvláštní místa; na první pohled chmurné útočiště mrtvých, na druhý důvěrný azyl prvních cigaret a milostních schůzek." Neviem, ako ostatní návštevníci, ja však môžem konštatovať, že na to, že ide po pražskom starom židovskom cintoríne o druhú najväčšiu pamiatku tohto typu v Českej republike, jeho atmosféra bola v to nedeľné poludnie veľmi koncentrovaná. A to som na ňom nefajčila prvú cigaretu, a dokonca ani nemala milostnú schôdzku.

julie.jpg

celok.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?